Slovo prázdniny pro rodiče znamená konečně úlevu od dohledu nad školními povinnostmi jejich dětiček, klid, pohodu, dovolenou a vytoužený odpočinek. Ale i spoustu starostí a otázek. Co vše patří do lékárničky na cesty? Co dělat, když se dítě zraní? Nebo když má úžeh?
V tomto článku najdete pár rad a doporučení, která se budou o prázdninách určitě hodit.
Cestovní lékárnička
Co všechno bychom měli mít s sebou pro případ lehčích stavů, které nevyžadují lékařské ošetření, případně pro překlenutí určitého času, než se k lékaři dostaneme?
Obsah lékárničky musí odpovídat věkovému složení rodiny (jiné léky pro batolata nebo dospělé) a lze jej rozdělit do 3 částí:
Pravidelně užívané léky – vždy si spočítejte potřebné množství kusů tablet.
Léky na různé typy obtíží – lék na horečku a bolest (Paracetamol a Ibuprofen – čípky, sirup, tablety dle věku), lék na rýmu (sprej/kapky + odsávačka hlenů pro malé děti), lék na kašel (sirup, kapky), lék na alergii (kapky, tablety), lék na průjem a nadýmání, lék na bolesti v krku, lék na nevolnost v dopravních prostředcích, gel po bodnutí hmyzem, kapky do očí, sprej na kůži spálenou sluncem, krém na opruzeniny.
Zdravotní materiál a pomůcky – teploměr, dezinfekce, tekutý obvaz ve spreji, náplasti, obvaz, obinadlo, pinzeta a nůžky.
Co nás může potkat a co dělat?
Úpal
Jde o celkové přehřátí organismu způsobené pobytem v horkém prostředí. Riziková skupina jsou především novorozenci, kojenci (nemají ještě vyvinutou termoregulaci) a starší lidé (nižší potřeba příjmu tekutin).
Příznaky: nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, zrychlený tep, zvýšené pocení, horečka, zimnice, spavost až zmatenost a křeče.
První pomoc: přesun do chladné a větrané místnosti, ochlazování těla (obklady, vlažná koupel), podávání dostatečného množství tekutin (3 – 4 litry za den, u dětí méně).
Prevence: dostatek tekutin, snížit čas pobytu v horkém prostředí.
Úžeh
Vzniká působením slunce, jde o přehřátí mozku způsobené přímým pobytem na slunci. Nejvyšší riziko je pro novorozence, kojence, batolata a osoby s nižším příjmem tekutin.
Příznaky: malátnost, velká žízeň, horečka, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, křeče a poruchy vědomí.
První pomoc: tekutiny, ochlazení hlavy (obklady), uložit do chladné místnosti. Při opakovaném zvracení, poruše vědomí a křečích okamžitě volat 155.
Prevence: pokrývky hlavy, dostatek tekutin a omezit pobyt na přímém slunci.
Drobná poranění
Odřeniny
Místo odřeniny omyjeme pod tekoucí vodou + mechanicky očistíme (od kamínků, nečistot – rukou, kartáčkem nebo žínkou). Vydezinfikujeme (existují i neštípavé dezinfekce), nic na odřeninu nesypeme, zalepíme náplastí nebo necháme bez zakrytí.
Tržné a řezné rány
Ránu opláchneme pod tekoucí vodou, vydezinfikujeme, nic na ránu nesypeme, zalepíme nebo obvážeme (tím se stáhnou okraje rány k sobě a zamezí se dalšímu krvácení).
Bodnutí hmyzem
Lokální reakce na bodnutí hmyzem: v místě bodnutí vznikne svědivý pupen, který mizí za několik hodin až dní. Jde o reakci na hmyzí jed.
Místo vpichu omyjeme vodou, chladíme, potřeme gelem po bodnutí hmyzem nebo lokálním antihistaminikem. Pokud se jednalo o včelu, je nutné nejdříve odstranit žihadlo.
Alergická reakce: může se jednat o lokální reakci (otok okolních tkání, zčervenání, bolestivost...).
- Omyjeme místo vpichu, místo chladíme, dáme antihistaminika (gel i tablety)
Těžká alergická reakce: ohrožuje na životě, vzniká velmi rychle (během několika minut).
Příznaky: vyrážka (po celém těle), otoky (obličej, jazyk, krk...), dušnost, nevolnost, kolaps, porucha vědomí až zástava dýchání.
První pomoc: volat 155, chladit místo vpichu, alergikovi okamžitě aplikovat Epipen (pero s adrenalinem, které by měl mít u sebe); pokud nemá Epipen, podat dostupná antihistaminika a kortikoidy. Při poruše vědomí stabilizovaná poloha, případně kardiopulmonální resuscitace.
Popáleniny
Popáleniny jsou bolestivá poranění, která vznikají působením vysoké teploty, chemikálií, elektřiny nebo ozáření či oslunění na povrch těla. Popáleniny se hojí velmi pomalu a v případě závažnějších popálenin často dochází k infekci a k tvorbě znetvořujících jizev.
Podle závažnosti se popáleniny dělí do čtyř stupňů:
Popáleniny I. stupně se projevují zarudlou kůží. Nedochází k otokům a kůže se při hojení odloupává. Tyto popáleniny se zhojí v řádu několika dnů.
Popáleniny II. stupně se projeví vznikem puchýře na popáleném místě. Rána je v okolí puchýře zarudlá. Po určité době puchýř praskne a odhalí podkožní vrstvu, která je náchylná k infekci. Doba hojení u popálenin druhého stupně je několik týdnů.
Popáleniny III. stupně jsou popáleniny, kdy dochází k naprostému zničení nervových zakončení v kůži. Proto je kůže bílá a nebolestivá.
Popáleniny IV. stupně jsou charakterizovány naprostou ztrátou kůže (zuhelnatěním kůže).
První pomoc: přerušit působení tepla a odstranit zdroj jeho působení (pokud došlo k opaření přes oděv, je nutné ho co nejrychleji odstranit). Popálené místo oplachujte proudem studené vody po dobu maximálně 10 – 15 minut (u malých dětí pozor na podchlazení). Včasným ochlazením (proudem studené vody nebo ledem) lze snížit závažnost popáleniny až o jeden stupeň. Ovšem je nutné popáleninu podchladit do několika sekund po jejím vzniku. Obecně u popálenin platí, že je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoci. Pouze při lehkých popáleninách (červená kůže bez puchýřků) můžeme po jejich zchlazení nanést Panthenol sprej a sterilní krytí. Lze také použít Hemagel nebo betadinovou mast, kterou natřeme okraje kůže kolem popáleniny (má desinfekční účinky). Těžce popálená místa je lépe ničím nekrýt a zajistit okamžitý převoz do nemocnice.
Popáleniny od slunce
Popáleniny od slunce vznikají v průběhu několika hodin po vystavení kůže nadměrnému slunečnímu záření. Popáleniny od slunce většinou nejsou vážné a nevyžadují lékařskou pomoc.
Příznaky: bolestivost postižených míst, zarudnutí, mírný otok, případně vznik puchýřů, mohou být provázeny bolestí hlavy, únavou a zvýšenou teplotou.
První pomoc: chraňte postižená místa před dalším působením slunečních paprsků (v místnosti, oděvem), konzumujte dostatek studených nápojů, osprchujte se nebo vykoupejte v chladné vodě, dejte chladné obklady, postižená místa několikrát denně potírejte například mlékem po opalování, zvlhčujícím pleťovým mlékem nebo aplikujte Panthenol mléko, Panthenol sprej na spáleniny.
Trávící obtíže
Bakteriální průjmy: postihnou nás zpravidla náhle.
Příznaky: může být i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. Ke vzniku průjmu nejčastěji vede nedodržení základních hygienických zásad, nedostatečně omyté ovoce a zelenina, kontaminované a nedostatečně tepelně zpracované maso a mléčné výrobky.
První pomoc: většina z nás řeší samoléčbou, při které bychom měli dodržovat určitá režimová opatření – dostatek tekutin (vody, čaj), dietní omezení (suchary, banán, piškoty…), klidový režim. Lze užít i volně prodejné prostředky proti průjmu. V případě, že průjem neustupuje, je nutno vyhledat lékařskou pomoc.
Nadýmání je většinou způsobené změnou stravy. Pocit plnosti, bolesti břicha, nadměrná plynatost.
První pomoc: úprava stravy (omezit nadýmavé potraviny), bylinné čaje (máta, fenykl), kapky/tablety